yukarı
KAFESLER

Zenginleştirilmiş Kafes

Kafes sistemlerinin ana bileşenleri, galvanizli sac ve galvanizli tel malzemeden oluşmaktadır. Kafeslerimizin konstrüksiyonu ve kafes bölmelerinde kullanılan bu galvanizli saclar ve teller ISO 9001 belgeli olup, kullanılan sac ve tellerin yüzey kaplamaları, yüksek standartlardadır.

Kafes sisteminin tasarımı yer hareketlerinden etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır.Kafes sisteminin ana konstrüksiyonunda, her 60 cm de bir kafes ayağı ve bu ayakların altına konan geniş tabanlı pabuçlar bulunmaktadır.

Yemleme Sistemi

Yem arabalı yemleme sistemi tam otomatik olup; tamamı galvanizli sac ve elektrostatik boyalı malzemeden üretilmiştir. Özel olarak dizayn edilen yem dağıtım aparatları sayesinde yemin sıhhi, homojen, karıştırılarak ve eşit dağılımı sağlanmıştır. Yem zayiatları asgariye indirilmiştir. 4 adet kademe ayarı ile istenilen seviyede yem verilir.Yem, kümeslerin dışında bulunan 6 ayaklı konik tabanlı silolarda muhafaza edilir.

Yem, silonun altında başlayıp yem kovalarına kadar uzanan 125 mm çapındaki borulardan geçen spiral helezonlar sayesinde yem arabalarına otomatik olarak dağılır. Yem kovaları dolunca sistem kapasitif sensörler sayesinde otomatik olarak durur. Sıranın her iki yanında bulunan yem kovaları önceden ayarlanmış periyodik zamanlarda sıra boyunca hareket ederek, yemleri yemliklere boşaltır.
Yemlikler, tavuk kafes sistemlerinde her kata eşit miktarda yem dağıtmak ve yemin yemlik dışına taşmasını önlemek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu sistemle yem israfı minimuma iner ve hayvanlara taze yem sunar. Ayrıca tavuğun yemi seçme imkânı ortadan kaldırılarak, yem içeriğinin tamamının tavuk tarafından tüketilmesi sağlanır.

Su İçme Sistemi

Sulama sistemi, kafes gözleri arasında, kafesi boydan boya geçen PVC boru üzerinde her iki göze 6 adet kırmızı plastik ve paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olan nipel ile altında V şeklinde plastik damla yakalayıcı mevcuttur. Kanatlılar kırmızı renkteki nipellerin ucundaki metal parçaya dokunduklarında otomatik su akışı sağlanır.
Nipellere dokunma anında akan fazlalık sular, suluk borusunun altında bulunan V damlalığa düşer. Böylece kafes gözlerinin altında bulunan gübre bantları ıslanmamış olur.

Her katta ve sırada 1 adet su rezervuarı bulunmaktadır. Su şebekesinden gelen su, uygun basınç altında rezervuarlara verilir ve oradan da içme suyu borularına gönderilir.

Otomatik Yumurta Toplama Sistemi

Her kata, aşağı yukarı hareket ederek ulaşan, lift sistem mevcuttur. Otomatik yumurta toplama ünitesi, GÜRES TEKNOLOJİ tarafından galvanizli sac ve tel malzemeden imal edilmektedir.
Yumurta konveyörü, yine GÜRES TEKNOLOJİ tarafından alüminyum gövdeli olarak üretilmekte olup; elektrostatik plastik kaplamalı fırın boyalı zincir ve çubuklu, redüktörlü lift tertibatlıdır.

Yumurta bez bantları ile yumurtalar nakledilmekte ve bağlantı elemanları plastikten imal edilmektedir. Yumurta bez bantları antistatiktir ve toz tutmaz. Kafesler boyunca uzanan ve dönüş yapan yumurta bez bantları, yumurta toplama başlıkları ile hareket ettirilir. Bez bantlar ve alt tel, yumurtaların çarpışmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.
Asansörlü konveyör sisteminin aşağı yukarı hareketi sayesinde her kattaki yumurtalar, yumurta bantlarından yumurta taşıma konveyörüne geçirilir. Yumurtaların, bez bant üzerinde konveyöre aktarılırken hasar görmemesi için geçiş yerlerinde plastik ara geçiş elemanları bulunur. Sistemde 90 derece + 90 derece viraj dönmek mümkün olduğundan, herhangi bir aktarmaya ihtiyaç duymadan yumurtaların kırılmaları engellenmekte ve sistem yumurta toplama ve tasnif makinelerine uygun olarak monte edilebilmektedir. Her sıra sonunda yumurta bantlarını temiz tutmak amacıyla konulmuş özel fırçalar bulunmaktadır. Konveyör motoru 0,75 HP, bez bant motoru 0,75 HP, asansör motoru 0,75 HP gücündedir.

Eşelenme Alanı

Eşelenme halısı 30X30 cm ebadında sert plastikten imal edilmiştir. Sert plastikten olmasının sebebi; bu bölümün rahatsız edici olup tavuğun bu bölümde yumurtlamasını engellemektir. Üzerinde, gübrenin birikme yapmaması için yuvarlak delikleri vardır.

Tüneme Alanı

Tavuk başına 15 cm tüneme alanı bulunmaktadır. Tüneme alanının tasarımı sayesinde, tavukların ayaklarının altında eşit dağılımlı basınç sağlayan güvenli tüneme alanı üzerinde, tavukların dinlenmesine özen gösterilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kafes Gözleri

Kafes gözleri 2400x625 mm, 2400x1250 mm ve 3600x1250 mm olmak üzere 3 farklı ebatta ölçülendirilmiştir. Yan duvarlar galvanizli tel veya sactan imal edilebilir. Tavuk başına 750 cm2 kafes zemin alanı bulunmaktadır. Bunun 600 cm2’si kullanılabilir alandır. Uygun eğimli alt teller ile yumurtaların kolaylıkla yumurta kanalına ulaşması sağlanmış ve böylece yumurtalarda meydana gelebilecek kırık ve kirlilik oranı minimum seviyeye indirilmiştir.

 
 
Gübre Sevk Sistemi

Gübre, her kafes sırası ve katının altında bulunan, kafes boyunca uzanan ve gübrenin kusursuz olarak temizlenmesine olanak tanıyan, 1 mm kalınlığında Polipropilen (PP) gübre bantları ile 1 HP gübre bandı redüktörlü hareket motorları sayesinde çekilerek temizlenir.

Bu güçlü ve sağlam yapı, çok uzun kümeslerde dahi sorunsuz çalışmaktadır. Her katta bulunan merdane ve sıyırıcılar ile kümes sonundaki yatay gübre boşaltma konveyörüne aktarılan gübre, buradan kümes dışında bulunan dikey gübre boşaltma konveyörüne aktarılır.
Gübre nakil konveyörleri, galvanizli konstrüksiyon üzerinde hareketli merdaneler ile çalışan kord bezli 6 mm kalınlığında kauçuk bant ve ön arka merdaneler ile 1,5 HP redüktörlü motordan mevcuttur. Gübre bantlarının kümesin arka tarafına denk gelen kısmına, gübrenin dışarıya sıçrayıp kümesi kirletmemesi ve düzgün bir şekilde gübre konveyörüne aktarılması için koruyucu bir kapak konulmuştur.

 
Perdeli Folluk

Tavukların, yumurtlarken rahatsız olmaması için her gözde 1 adet folluk mevcuttur. Folluk esnek perde ile kapatılmıştır.

Folluğun altındaki teller, plastik kaplamalı olup, yumurtlama esnasında yumurtaların zedelenmesi engellenmiş ve tavuğun rahat etmesi sağlanmıştır.

Aynı zamanda, yemleme alanından kayıp olmaması için yem kanalına folluğun içerisinden ulaşmak da mümkündür.

 

 

 

 

Tırnak Törpüsü

Göğüslüğün iç tarafında, tavuğun tırnaklarını törpülemesi için kabartmalı tırnak aşındırıcı özellikte olan tırnak törpüsü bulunmaktadır. Her kafes gözünde 2 adet tırnak törpüsü bulunmaktadır.

Çizimler

 

 

Modeller

GürTech EU-20 2400 x 625 mm 

  GürTech EU-40 2400 x 1250 mm

  GürTech EU-60 3600 x 1250 mm 

 

Kataloğu İndirmek İçin Tıklayın