yukarı
KAFESLER

Zenginleştirilebilir Kafes

Kafes sistemlerinin ana bileşenleri, sıcak daldırma galvanizli sac ve galvanizli tel malzemeden oluşmaktadır. Kafeslerimizin konstrüksiyonu ve kafes bölmelerinde kullanılan bu galvanizli saclar ve teller ISO 9001 belgeli olup; kullanılan sac ve tellerin yüzey kaplamaları, yüksek standartlardadır.

Zengin kafes kullanımını şart kılan yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte basit ve hızlı bir şekilde bazı parçaların çıkartılıp, yerine yasanın ön gördüğü parçaların ilave edilmesiyle Zengin kafes modeline dönüştürülebilir kafes modelidir.

Kafes sisteminin tasarımı yer hareketlerinden etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Kafes sisteminin ana   konstrüksiyonunda, her 60 cm de bir kafes ayağı ve bu ayakların altına konan geniş tabanlı pabuçlar bulunmaktadır.

Kafes Gözleri

Kafes gözleri 1200 x 625 mm ölçülerindedir. Yan duvarlar galvanizli telden imal edilmiştir. Bu sayede daha homojen ve verimli bir havalandırma sağlanmış olur. Uygun eğimli alt teller ile yumurtaların kolaylıkla yumurta kanalına ulaşması sağlanmış ve böylece yumurtalarda meydana gelebilecek kırık ve kirlilik oranı minimum seviyeye indirilmiştir.

Otomatik Yumurta Toplama Sistemi

Her kata aşağı yukarı hareket ederek ulaşan lift sistemi mevcuttur. Otomatik yumurta toplama ünitesi, GÜRES TEKNOLOJİ tarafından galvaniz sac ve malzemeden imal edilmektedir.

Yumurta konveyörü, alüminyum gövdeli olarak üretilmekte olup; elektrostatik plastik kaplamalı zincir ve çubuklu, redüktörlü lift tertibatlıdır.

Yumurta bez bantları ile yumurtalar nakledilmekte ve bağlantı elemanları plastikten imal edilmektedir. Yumurta bez bantları antistatiktir ve toz tutmaz. Kafesler boyunca uzanan ve dönüş yapan yumurta bez bantları, yumurta toplama başlıkları ile hareket ettirilir. Bez bantlar ve alt tel, yumurtaların çarpışmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Asansörlü konveyör sisteminin aşağı yukarı hareketi sayesinde her kattaki yumurtalar, yumurta bantlarından yumurta taşıma konveyörüne geçirilir. Bu sayede en az düzeyde enerji tüketimi ile yumurtalar toplanır. Yumurtaların, bez bant üzerinde konveyöre aktarılırken hasar görmemesi için geçiş yerlerinde plastik ara geçiş elemanları bulunur.

Bu sistemde 90˚+ 90˚ viraj dönmek mümkün olduğundan, herhangi bir aktarmaya ihtiyaç duymadan yumurtaların kırılması engellenmektedir.

Her sıra sonunda yumurta bantlarını temiz tutmak amacıyla konulmuş özel fırçalar bulunmaktadır.

Konveyör motoru 0,75 HP, bez bant motoru 0,75 HP, asansör motoru 0,75 HP gücündedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yemleme Sistemi

Yem arabalı yemleme sistemi tam otomatik olup; sıcak daldırma galvanizli sacdan ve boyalı sactan üretilmiştir. Özel olarak dizayn edilen yem dağıtım aparatları sayesinde yemin sıhhî, homojen, karıştırılarak ve eşit dağılımı sağlanmıştır. Yem zayiatları asgariye indirilmiştir. 4 adet kademe ayarı ile istenilen seviyede yem verilir.

Yem, kümeslerin dışında bulunan 6 ayaklı konik tabanlı silolarda muhafaza edilir. Yem, silonun altından başlayıp yem kovalarına kadar uzanan 125 mm çapındaki borulardan geçen spiral helezonlar sayesinde yem arabalarına otomatik olarak dağıtılır. Yem arabaları kafeslerin üzerinde bulunan raylarda 0,75 HP elektrik motorlu redüktörler ve çelik halatlar aracılığı ile hareket eder.

Yemlikler, tavuk kafes sistemlerinde her kata eşit miktarda yem dağıtmak ve yemin yemlik dışına taşmasını önlemek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu sistemle yem israfı minimuma iner ve hayvanlara taze yem sunulur. Ayrıca tavuğun yemi seçme imkanı ortadan kaldırılarak, yem içeriğinin tamamının tavuk tarafından tüketilmesi sağlanır.

Su İçme Sistemi

Sulama sistemi; kafes gözleri arasında, kafesi boydan boya geçen PVC boru üzerinde her iki göze 4 adet kırmızı (kırmızı renk tavukların ilgisini çekmektedir) plastik ve paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olan nipel ile altında V şeklinde plastik damla yakalayıcı mevcuttur.

Her sıranın her katında birer adet su rezervuarı bulunmaktadır. Su şebekesinden gelen su, uygun basınç altında rezervuarlara verilir ve oradan da içme suyu borularına gönderilir.

Gübre Sevk Sistemi

Gübre, her kafes sırası ve katının altında bulunan, kafes boyunca uzanan ve gübrenin kusursuz olarak temizlenmesine olanak tanıyan, 1 mm kalınlığında Polipropilen (PP) gübre bantları ile 1 HP gübre bandı redüktörlü hareket motorları sayesinde çekilerek temizlenir. Bu güçlü ve sağlam yapı, çok uzun kümeslerde dahi sorunsuz çalışmaktadır. Her katta bulunan merdane ve sıyırıcılar ile kümes sonundaki gübre boşaltma konveyörüne aktarılan gübre, buradan kümes dışına çıkarılır. Gübre bantlarının kümesin arka tarafına denk gelen kısmına, gübrenin dışarıya sıçrayıp kümesi kirletmemesi ve düzgün bir şekilde gübre konveyörüne aktarılması için koruyucu bir kapak konulmuştur. Gübre nakil konveyörleri; galvanizli sactan imal edilmiş olan konstrüksiyon ve sabit borular üzerinde çalışan kord bezli 5 mm kalınlığında kauçuk band ve ön arka merdaneler ile 1,5 HP redüktörlü motordan mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

Çizimler

      

Modeller

GürTech T-625 1200x625 mm 

 

Kataloğu İndirmek İçin Tıklayın